uvijek na mreži

Lob Sigurdssona s četrdeset metara izbacio “bijele” iz Europe

Sa zvučnika je treštalo “Dalmacijo”, navijači su ludovali, gotovo sat vremena prije dvoboja protiv Evertona u kojem je Hajduk ganjao 2:0 iz prve utakmice stadion je bio pun. Bila je to jedna od onih utakmica, koja ća zauvijek biti zapisana u povijest Hajduka, još jednom je viđena ta nemjerljiva ljubav navijača prema svom klubu. Ta nevjerojatna energija satkana u pjesmi “Zbog jedne ljubavi” prenijela se i na igrače.
Krenuo je Hajduk na mlazni, ali pametni, pogon, bilo je to poluvrijeme kao iz snova, slavni, na stotine milijuna eura vrijedni Everton bio je potopljen u poljudskom grotlu. Hajduk je dominirao od prve minute, igrao kao u transu. Joan Carrillo uništio je Ronalda Koemana, Hajduk je devet puta je šutirao prema vratima Evertona spram četiri engleska pokušaja.
– Može se, nogomet je to. Everton ima kvalitetu, to je nesporno, ali Hajduk na krilima ove publike kakvu nema nitko na svijetu može puno toga napraviti – prije utakmice govorio nam je nekadašnji trener “bijelih” Zoran Vulić.
I bilo je baš tako, Hajduk je držao dominaciju, pametno izlazio na zadnju liniju Evertona, Englezima nije dopustio da razviju igru, a u odnosu na prvu utakmicu Carrillo je u potpunosti zatvorio opasne bokove Lookmana i Bainesa. Čekao se samo trenutak za erupciju. Već u 38. minuti vodstvo se moglo naslutiti, Pickford je krajnjim naporom obranio udarac Ercega. A onda u 43. minuti ludilo na Poljudu, Josip Radošević, dugopoljski vitez u bijelom, pogodio je s nekih tridesetak metara, doveo Hajduk u vodstvo od 1:0. Takva erupcija oduševljenja odavno nije viđena, kao da su u taj gol Radoševića stale sve višegodišnje frustracije, nepravde i nesreće… Bio je to gol kakav se rijetko viđa, primio je Radošević loptu, pogledao prema Pickfordu, povukao loptu i onda izbacio kuglu, koja je probila svijet. Koeman je uz aut liniju stajao nepomično, poput totema, kao da nije vjerovao da se njegova momčad od 300 milijuna eura raspala. Slavni Rooney bijesno je lupao po travi, tamo neki Lopez i Nižić ukočili su napadača kojeg se godinama plašio svijet.
A onda u 12. sekundi drugog poluvremena šok. Hajduk je krenuo s centra, izgubio loptu, a Sigurdsson je s više od četrdeset metara, skroz iskosa, opalio i ne gledajući i lobovao Stipicu. Poljudom je zavladao očaj, nakon takve atmosfere i prikazane igre primiti gol kakav se prima jednom u “sto godina”. Taj gol Islanđanina kojeg je Everton nedavno platio 50 milijuna eura značio je Hajdukov oproštaj od Europe, bilo je teško vjerovati da će Splićani doći do 4:1 koliko im je trebalo za prolaz. Posljednju nadu, onu malu, Hajduku je oduzeo Said. Erceg je u 64. minuti izborio jedanaesterac, a loptu je u ruke uzeo Said želeći izvesti jedanaesterac. Svađali su se on i Erceg, Hajdukov krilni napadač želio je izvesti udarac s bijele točke, ali Said uporno nije želio dati loptu. I kako to obično biva, loše je izveo jedanaesterac kojeg je obranio Pickford. Par minuta kasnije Rooney je pokazao manire pravog bezveznjaka, malog čovjeka i igrača. Dok se igra odvijala na drugoj strani, u teren je negdje oko centra stigla još jedna lopta, a Rooney, umjesto da je izbije u aut, loptu je šutnuo prema svojim vratima, tamo gdje je Hajduk napadao. Jadno i bijedno! Prije utakmice momci iz Nogometnih ikona zamolili su, ako bude moguće, da snimimo Rooneya s natpisom “i ja pratim nogometne ikone”. Pripremljeni papir smo bacili, nije taj tip zaslužio da se nađe na toj kultnoj stranici, nije on nikakva ikona već jedan obični mali miš.
Hajduk može biti ponosan na ono što je prikazao protiv moćnijeg rivala. Nikad nećemo doznati odgovor na pitanje što bilo da taj nesretni lob Sigurdssona s četrdeset metara nije ušao u mrežu…

Hajduk – Everton 1:1
SPLIT – Stadion Poljud. Vrijeme ugodno. Gledatelja 31645. Sudac Sergej Karasev (Rusija).
Strijelci: 1:0 Radošević (43), 1:1 Sigurdsson (46).
Hajduk: Stipica – Juranović, Nižić, Lopez, Memolla – Savvas, Radošević, Hamza (od 85. Kovačević) – Vlašić (od 85. Kožulj), Erceg – Said (od 74. Tudor). Trener Joan Carrillo.
Everton: Pickford – Martina, Keane, Williams, Baines – Bešić, Schneiderlin – Lookman (od 46. Lennon), Sigurdsson, Calvert (od 72. Davies) – Rooney. Trener Ronald Koeman.